Milyen szervezetállítási, illetve modellezési fajtákat kínálunk?

  1. Állandó,-illetve projekt-teamek dinamikájának modellezése: a csoporton belüli kapcsolati- és/vagy kommunikációs problémák elemzése. A résztvevők mellett szerepelnek a csoportcélok, feladatok is.
  2. Szervezeti dinamikák modellezése: Láttatja a különböző hierarchiaszintek együttműködésének hatékonyságát, tisztázza a szervezet kommunikációs struktúráját, megmutatja esetleges elbocsátások nemkívánatos következményét, új munkatársak belépésének hatásait, stb. megjelenítünk benne meg 1-1 üzletágat, csoportot, osztályt, működési területet.
  3. Vállalkozások makrodinamikai modellezése: A céget, annak küldetését, termékeit és szolgáltatásait, ügyfeleit és az eredményt/nyereséget modellezzük. Segítségével egy sor kérdés, probléma gyorsan tisztázható, mint például: a cég értékei, ügyfél-orientáltság, új termékek attraktivitása, partnerkapcsolat, stb.
  4. Projektviselkedés-modellezés: Gyors és megbízható eszköz projektek elemzésére, életképességének vizsgálatára.
  5. Szervezeti befektetések kockázat-modellezése (ez az ex-élközelítés) Felismerhetők a cél elérését támogató, illetve az azt eddig gátló tényezők, pl.: melyik meglévő eszköz/forrás (kihasználtsága) nem elégséges, mi az „ára” egy probléma megoldásának, és milyen további (kellemetlen) feladat elvégzése szükséges.
  6. „GO – NO GO” döntésmodellezés: Döntési alternatívák ( ” a” vagy „b” variáció) teljesen új perspektívából történő vizsgálatát teszi lehetővé.
  7. Konfliktus-modellezés: a konfliktusok struktúrájának megoldás-orientált modellezése